Przyrostomierz BEPD-19 jest najnowszym urządzeniem pomiarowym z rodziny BEPD produkowanym przez firmę BIOtronik, służącym do zbierania materiału badawczego w postaci pomiarów przyrostów rocznych drzew, dokonywanych na tzw. wyrzynkach lub wywiertach w procesach pomiarowych stosowanych między innymi w dendrometrii, dendrochronologii lub dendroklimatologii o raz pokrewnych dziedzin nauki.
Urządzenia tego typu w różnych wersjach i stopniach zaawansowania technicznego, zainstalowane przez firmę BIOtronik w okresie ostatnich 30-tu
lat pracują w Akademii Rolniczej w Krakowie, w SGGW , na Uniwersytecie MK w Toruniu, Uniwersytetu w Poznaniu, w Stacji Geobotanicznej w Białowieży, w Tatrzańskim Parku Narodowym, w Instytucie Badawczym Leśnictwa oraz w Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Śląskim.
Wykonujemy też oprogramowanie wspomagające procesy pomiarowe na zamówienie klienta.
Ostatnie urządzenie BEPD-19 zostało zainstalowane w sierpniu roku 2020 na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Poznańskiego w katedrze Nauki o Drewnie i Techniki Cieplnej, zastępując pracujący tam od 29 lat jeden z najstarszych przyrostomierzy naszej firmy.
Przyrostomierz typu BEPD-19 jest najnowszym, stacjonarnym urządzeniem elektromechanicznym, służącym do zbierania materiału badawczego w postaci pomiarów przyrostów rocznych drzew, dokonywanych na tzw. wyrzynkach lub wywiertach.
Przyrostomierz w oferowanej postaci współpracuje z komputerami z systemem Windows 10 (i niższymi wersjami).
Połączenie z komputerem realizowane jest przez port USB komputera.
Próbka w postaci wywiertka lub wyrzynka mocowana jest do stołu wózka pomiarowego.
Obraz powierzchni mierzonej próbki zbierany przez kamerę wyświetlany jest na ekranie monitora w powiększeniu.
Dokonywanie pomiarów przyrostomierzem polega na obserwowaniu obrazu powierzchni mierzonej próbki na ekranie monitora, sterowaniu ruchem wózka pomiarowego z próbką oraz decydowaniu o miejscu wpisania pomiaru do pamięci komputera przy pomocy klawiatury lub myszy.
Sterownie przyrostomierzem odbywa się za pośrednictwem portu USB i oprogramowania dostarczanego z urządzeniem.
Oprogramowanie to umożliwia obsługę podstawowego procesu pomiarowego tzn. sterowanie pracą urządzenia w trakcie pomiarów oraz gromadzenie danych z pomiarów, ich przegląd, wstępną selekcję, korekcję błędów spowodowanych przez operatora oraz wydruk zgromadzonych danych w postaci wykresu lub tabeli.
Zgromadzone dane zapisane są w pamięci w postaci pliku tekstowego ASCII i w łatwy sposób mogą być użyte do obliczeń w innych programach stosowanych przez użytkownika.
Poniżej pokazano strukturę zapisanego w pamięci pliku tekstowego z danym
Podstawowe dane techniczne:
Zakres pomiaru próbek ..................470 mm
Rozdzielczość pomiaru .................< 0,02 mm
Maksymalna średnica wyrzynka........450 mm
Maksymalna grubość wyrzynka ........50 mm
średnica wywiertka.........................4 - 10 mm
Obrót głowicy pomiarowej co .........10 stopni
Wymiary (gabaryty) ......................200x270x715 mm
Masa...........................................20 kg
Zasilanie......................................220 V, 50 Hz, 24 W
Firma BIOtronik zastrzega, że poszczególne wykonania przyrostomierza mogą się różnić od prezentowanych na tej stronie, tym bardziej, że wykonywane są zazwyczaj ze szczególnym uwzględnieniem wymagań klienta, przy zapewnieniu tych samych parametrów pomiarowych.
W sprawie zamówień prosimy o kontakt: tel.600212037,
ulotka do pobrania